Zemřel plaský hodinář Robert Drozda

Robert Drozda,
zesnul náhle v neděli 1. prosince 2019 ve věku 71 let.

Do života Plas se zapsal především jako plaský hodinář a spisovatel (Plasy známé – neznámé, Pohádky pana přednosty Drahoráda, Železničářský pitaval, O duši plaských hodin). O věžní hodiny, které na klášterní sýpce odměřují čas již od 17. století se staral od 17. května roku 1980. Téměř 40 let vystupoval den co den po více než 100 schodech k hodinovému stroji, aby při natahování čtyř mechanismů vytáhl přes 600 kg závaží, protože, jak říkal: "Když stroj natahuje elektromotor, poezie je v háji".
V klášteře Plasy spočítali, že Robert Drozda "natahoval stroj téměr 14,5 tisíce dní, vytáhl bezmála 9.000 tun v závažích, celková výška vytahování závaží čítá skoro 150km, vyšlapal nahoru k hodinám dohromady cca 1,5 milionu schodů". Reportáž o Robertu Drozdovi a plaských hodinách je možné shlédnout v následujícím odkazu.

Za čtyři roky existence Centra stavitelského dědictví NTM Plasy se stihl zapsat i do jeho historie. Kromě vymýšlení nejrůznějších programů, jejich lektování a zasvěceného provázení celým muzeem, ovládl také celou řadu řemesel od kováře až po zedníka. Dokonce je letos na jaře velice poutavě představil i před kamerou v pořadu Co naše babičky uměly a my jsme zapomněli. Podívejte se s námi.Děkujeme, že jsme mohli ujít kus po společné cestě.
Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy